У кризовий період наше населення насамперед запасається продуктами харчування тривалого зберігання, до яких входять крупи. Якщо з цього погляду розглянути динаміку зміни ємності ринку круп в Україні, то можна констатувати, що криза ми вже минули.

Вітчизняний круп'яний ринок скоротився на 3,54% порівняно з попереднім роком, тоді як раніше було зафіксовано його зростання на 4,7%. Зменшення ємності ринку круп відбувається на тлі збільшення їх імпорту, що свідчить про підвищення купівельної спроможності населення, дедалі більша частина якого віддає перевагу більш дорогим закордонним крупам. Від цього страждають українські виробники, які поки не перебудувалися, змушені скорочувати випуск своєї продукції, оскільки втрату частини внутрішнього ринку вони не можуть компенсувати експортом.

Традиційно найпопулярніша в Україні гречана крупа. Її частка минулого року становила 26,6% у загальному обсязі виробництва. Друга за популярністю – рисова крупа, навпаки, зменшилася на 4,9 п.п. - До 8,2%. Ну а рекордсменом з динаміки зростання стала вівсяна крупа, частка якої за два роки зросла більш ніж у 4 рази та становила 6,2%.

У міру відновлення економіки України фокус уваги споживачів круп зміщується від дешевої вагової продукції до більш дорогої та якісної, фасованої під відомими торговими марками. Крупа поступово стає не елементом стратегічних запасів домоволодіння на час катаклізму, а одним із продуктів системи здорового харчування. Це необхідно враховувати виробникам у складанні стратегії подальшого розвитку. При цьому не обійтися без покращення якості та розширення асортименту на види круп'яної продукції, які користуються популярністю на внутрішньому та міжнародному ринках. Одним з таких видів є вівсяна крупа і пластівці, а також поширені в Європі висівки, що входять до складу багатьох збалансованих дієт. Перспективною нішою для розвитку став сегмент органічних круп, які, хоч і вимагають підвищеної уваги при вирощуванні та переробці, але компенсують це вищим рівнем прибутковості, ніж традиційні.

Наші партнери: