У структурі їхньої собівартості 80% становить вартість зерна. Остання, як відомо, залежить від біржових цін та курсу долара. Перший параметр багато в чому залежить від другого. У березні, починаючи з другої декади, стрімко зростав курс, що одразу вплинуло на ціну зерна в Україні. Для агровиробників стало вигідніше продавати зерно не на внутрішню переробку, а на експорт, на портові елеватори.

Пшениця за тиждень піднялася у ціні на 12%. Коли на такий обсяг збільшується сировинна база, автоматично зростає ціна на готову продукцію — крупу пшеничну, пластівці, борошно. Чудес не буває – це економіка. Та сама історія з кукурудзи.

Така ситуація, у свою чергу, спровокувала зростання цін на готову продукцію. Але це не відбувається миттєво. У нашому випадку зросла лише ціна на гречану крупу. Тут мав місце великий ажіотаж, заснований на тому, що спочатку у 2019/2020 МР Україна виростила рекордно низький урожай гречки — близько 60 тис. т. Для закриття лише внутрішніх потреб потрібно близько 150 тис. т. Після збирання стало очевидним, що буде дефіцит зерна гречки.


Дефіцит гречаної крупи виник не внаслідок стрибка цін чи коронавірусу, а набагато раніше, у момент, коли аграрії гречку не посіяли. Останні 10 років бачимо, що падають площі під нішевими культурами, як-от гречка, просо, овес. Сільгоспвиробники віддають перевагу зерновим біржовим культурам, відмовляючись від круп'яних.

Чудес не буде: якщо держава не запровадить стимулювання вирощування такої продукції, ми можемо залишитися без гречки в принципі. І це питання не сплеску, ажіотажу чи змови. Щоб не допустити дефіциту, треба уважно рахувати баланси, запускати режим економічного стимулювання.

Наші партнери: Приватизація земельної ділянки у Харкові та області.

Останні чотири сезони Україну годують гречаною крупою Казахстан та Росія. Навіть якщо ви не спостерігаєте маркованої продукції в супермаркетах з цих країн, то точно бачите її в лотках з крупами в магазинах, де не показується виробник. Плюс мережі купують крупу з РФ та Казахстану та фасують під власною торговою маркою.

Так було до березня. В Україну їхала крупа з Казахстану, низка переробників купували гречку в РФ та Білорусі. До листопада попит врівноважив пропозицію і ціна вирівнялася, трималася вона такою аж до початку березня.

Коли ж виник ажіотаж із запровадженням карантину, а Росія заявила, що закриє експорт, а слідом за нею Білорусь та Казахстан ввели обмеження, це спричинило ажіотажний попит. Українському сировинному ринку запропонувати особливо не було чого. На початок березня залишки зерна українського походження були вкрай низькими.

Наше підприємство на постійній основі виробляє оптові закупівлі, у тому числі ми купимо гречану крупу оптом, цікавлять різні обсяги та довгострокове партнерство, є своя вантажна техніка для вивозу гречки з вашого складу.