У порівнянні з іншими зерновими та олійними культурами, посівні площі під пшеницю в Україні за останні п'ять років не зазнали суттєвих змін. Враховуючи цей факт, основними рушійними силами, що впливають на валове виробництво в країні, є погодні умови протягом активної фази розвитку рослин, технології та якість посівного матеріалу.

Лідерами з виробництва можна впевнено назвати такі області, як Одеська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Вінницька та інші, на кожну частку яких припадає від 6% до 4% національного виробництва. На решту регіонів припадає лише 15% від загального виробництва, тому незначне падіння врожайності в областях, які на карті показані сірим кольором, істотно не впливає на загальний результат. Поточний сезон приніс багато погодних неприємностей, які негативно вплинули на південні регіони.

Значний вплив показник урожайності зазнає кількості накопичених опадів у верхньому шарі грунту. Провівши аналіз даних щодо опадів в основних областях у ключові місяці, по відношенню до середнього значення за останні 9 сезонів, ми дійшли висновку, що у жовтні, березні та квітні практично у всіх областях, що знаходяться в зоні ризику, сумарно випало на 100- 150% менше дощів, ніж зазвичай.

Якби ситуація не змінилася, це могло призвести до зниження національного врожаю у поточному році до 22-23 млн т. Однак у травні почалися сильні дощі, які суттєво перевищили звичайні обсяги та змогли значно покращити стан посівів пшениці. Звичайно, довга посуха далася взнаки і в найбільш постраждалих регіонах травневі опади лише обмежили подальші втрати. Одеська область та Запоріжжя залишаються в зоні ризику, як через серйозніші погодні проблеми, так і через більш ранні терміни дозрівання, які не дають отримати повноцінного ефекту від дощів.